Testy wodorowe

Testy wodorowe w diagnostyce nietolerancji laktozy i fruktozy

Niewyjaśnione przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nadmierne gazy, skurcze jelit mogą być oznaką nietolerancji laktozy lub fruktozy. Możemy je wykryż prostym, nieinwazyjnym testem wodorowym możliwym do wykonania po piątym roku życia. W trakcie badania pobieramy próbki powietrza wydychanego przez pacjenta. Po podaniu do wypicia roztworu laktozy bądź fruktozy wykonujemy 3 pobrania próbek powietrza: przed oraz 60 i 120 minut po wypiciu roztworu. Wodorowy test oddechowy jest badaniem prostym i bezbolesnym. 

 

Testy wodorowe w diagnostyce zespołu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (small intestinal bacterial overgrowth syndrom – SIBO)  

Choroba polega na wzroście bakterii w jelicie cienkim, które normalnie bytują w jelicie grubym. Zespół przerostu bakteryjnego może dawać objawy w postaci bólów brzucha, biegunek, zaparć, wzdęcia brzucha, przewlekłego zmęczenia i zawrotów głowy. Często daje objawy jelita drażliwego.

 

Przygotowanie do badań: 

  • Na 12 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść. Można pić tylko czystą, niegazowaną wodę do 6 godzin przed badaniem (bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych). Pacjent musi być na czczo przez okres minimum 6 godzin przed badaniem. W czasie badania pacjent również nie może nic jeść.

  • W dniu poprzedzającym badanie nie można spożywać takich produktów jak np. fasola, cebula, por, czosnek, kapusta, produkty marynowane lub kiszone. Należy unikać mleka i soków owocowych.

  • Prosimy, aby ostatni posiłek przed badaniem nie był obfity i nie zawierał błonnika np. bułkę z wędliną (bez ziaren).

  • Na 12 godzin przed badaniem należy wstrzymać się od palenia tytoniu oraz żucia gumy.

  • 4 tygodnie przed badaniem należy utrzymać odstęp od przyjmowania antybiotyków, wykonywania kolonoskopii i innych badań wziernikowych.

  • Inne leki w dniu badania mogą być przyjęte, z wyjątkiem środków przeczyszczających i antybiotyków).

  • Rano w dniu badania należy umyć zęby.

  • Pacjenci, którzy noszą protezy zębowe nie mogą stosować kleju do protez w dniu poprzedzającym badanie oraz w dniu badania.


 

Copyright (c) Centrum Medyczne "Alergo Medica" Ostrzeszów. All rights reserved.
Designed by bluesquare.pl